Naši sportovci: Tabulku střelců fotbalové okresní starší přípravky vede i nadále Radim Piškula

03.04.2019 20:53

Přiznám se, že se v dnešním systému rozdělení dětí a mládeže na jednotlivé kategorie nejsem schopna zorientovat. Kdysi to byli prostě mladší žáci, starší žáci, dorost a pak už různé výkonnostní úrovně dospělých. Dnes jsou děti rozdělené podle věku třeba i s odstupem dvou let, objevují se názvy jako elévové, starší přípravka a vím já co ještě. A kdo ví, zda tu ještě nemíchám jablka s hruškama, resp. fotbal s florbalem… - tedy dvě sportovní disciplíny, ve kterých je doma jedenáctiletý Radim Piškula. 

Radim má ke sportu blízko odmalička. Aby ne, když v rodině hrával fotbal nejen táta, ale i babička a tetička. Teta je aktivní dodnes, táta Honza teď převzal spíš roli doplňujícího trené-ra a hecíře, který, jak jsem pochopila z líčení, bývá na zápasech mezi diváky pořádně slyšet.

Radim je v páté třídě a zatím zvládá fotbal i florbal. Florbal za FBC Česká Lípa, kde díky své šikovnosti hraje v kategorii o 2 roky výš, než věkově spadá. Fotbal hraje na úrovni okresního přeboru za TJ Jestřebí – Provodín. Když jsem se ho ptala, kterému z těchto dvou sportů by dal přednost, kdyby se musel rozhodnout, zvolil po chvilce přemýšlení fotbal. „Jsem v něm lepší,“ zhodnotil pragmaticky svou volbu. A dobrý v něm opravdu je! Na postu levého křídla vede s přehledem tabulku střelců (skupina G1A), což mezi 199 hráči nesporně úspěch je.

I u Piškulovic Radima se projevuje to, co zaznívalo od Petra Cmunta, od Kváčů, od Petříčků… - ke sportu, především k pohybu jako takovému, vedli děti odmala rodiče, ev. prarodiče. Oni to byli, kdo se nespokojili s tím, že by dítě mělo sedět jen u televize, počítače, mobilu… Všichni tři mladí sportovci, které jsem v posledních číslech představila, měli odmala zázemí ve svých rodinách; v rodičích, které zajímá, jak bude jejich dítě trávit volný čas; v rodičích ev. dalších příbuzných, kteří se bez ohledu na svůj čas o tréninky, zápasy, vystoupení, úspěchy i nezdary svého mládežníka aktivně zajímají a tím k činnosti pobízí. To se samozřejmě netýká pouze sportu, ale i jakýchkoliv jiných aktivit, třeba hudebních – viz kapela Sleeping Stones (Kačka Piškulová, Milan Bratršovský a další) či naše hudební naděje jako Jirka Petříček, Pavel Hrala… A to o mnohých dalších, věnujících se i jiným zájmovým oblastem, nemám přehled.