Naši sportovci: David Kváč - hokej, florbal, fotbal, tenis, kolo…

03.03.2019 21:40

Dalším z našich úspěšných sportovců, o kterém jsem vám slíbila napsat, je čtrnáctiletý David Kváč. Kdybych byla článek psala do minulého čísla, byl by pln rozborů, jaký sport Davida baví nejvíc, pro jaký má nejlepší vlohy, ve kterém je největší šance uspět… A vida, za necelý měsíc je vše jinak. Jak?, to si nechám až ke konci článku, ať můžete tipovat (tedy ti, co to ještě nevědí).

První sport, který se ve spojitosti s Davidem objevoval, byl hokej. Bruslit začal v pěti letech v bruslařské školičce, odkud pak plynule přešel do capartí hokejové přípravky. Talent, chuť hrát a v neposlední řadě obětavost rodičů věnovat značnou část svého času synovu sportování hnalo malého sportovce úspěšně dopředu. Postupně hrál za Českou Lípu, Litoměřice, Varnsdorf, Mladou Boleslav a opět Lípu. Hokej ale nebyl jediný sport, který Davida bavil. V deseti začal doplňkově hrát fotbal v Jestřebí, a když se při škole založil florbalový oddíl Žraloci, přibyl další sport. Bavil. Když David něco dělá, tak naplno, takže netrvalo dlouho a

z příškolního kroužku přešel do českolipského sportovního klubu FBC ČL. V rámci sportování pak ještě zkoušel tenis, který mu – jak jinak – šel taky výborně. V letní hokejové pauze zbyl čas i na kolo. A tady začala Davidova další úspěšná sportovní disciplína. V červnu loňského roku se pod vedením trenéra Josefa Semeráda začal věnovat silniční cyklistice. V listopadu téhož roku byl v ka-tegorii starší žáci vyhlášen vítězem Českolipského poháru sezóny 2018, a to se tomuto sportu věnoval teprve pět měsíců. Bylo jasné, že hokej a florbal získal v cyklistice vážného konkurenta. Natolik vážného, že počátkem února došlo k dohodě o Davidově přestupu do cyklistického oddílu TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Trenér (zároveň i reprezentační trenér) Petr Dlask, cyklokrosový mazák a vicemistr světa zde chce ve spolupráci s předsedou oddílu matadorem Antonínem Ungermanem vychovat nové hvězdy světové cyklistiky. Z fyzické kondice nového adepta byli nadšení. Bude jí třeba. Silniční cyklistiku teď bude David kombinovat navíc s cyklokrosem.   
Zatímco mladého očekává především dřina, dřina a dřina, otci Petrovi se naopak snad trochu uleví, když už nebude muset syna denně doprovázet na jeho 40 až 50 km dlouhých kondičních cyklojízdách. „Aby se dítě zlepšovalo, potřebuje především indivi-duální vedení. Pro kluka z vesnice je tenhle tým extraliga; už jen si s nimi povídat…,“ komentuje nový klub a trenéry Petr Kváč.
„U kolektivních sportů se jede na výsledky kolektivu, na rozvoj jednotlivce se tolik nehledí. Problém těchto sportů je, že přístup k hráčům nebývá spravedlivý, což zanechává na psychice dětí rány. Já chci vidět, že je syn spokojený, že jde z tréninku a svítí… a to už se u hokeje nějaký čas nedělo. Pohyb (sport) při tom děti potřebují do života víc, jak samé jedničky,“ uzavírá p. Kváč s tím, že nestačí jen ´strčit dítě do školy´. Je třeba se mu věnovat, hledat, co je baví; musí dostat šanci ukázat, co v něm je, k čemu má předpoklady.

David šanci dostal. Co se bude odvíjet dál, se uvidí. Jedno je ale jisté – s vrcholovou cyklistikou už dnes ostatní sporty na závodní úrovni stíhat nebude.