Deprese

25.10.2013 20:52

Jste unavení, sklíčení, bez nálady a lhostejní? Ke zlepšení vám nepomáhá odpočinek, vitamíny ani sluníčko? Pak to asi nebude jen únava. Mohlo by se jednat o depresi a s tou si není radno zahrávat.

Příznaky deprese jsou tak různé a individuální, že může být problematické stanovit spolehlivou diagnózu. Lehčí deprese bývají v určitých obdobích životní zátěže víceméně běžné, pokud ale sklíčenost, úbytek sil a zájmu přetrvává, měl by člověk vyhledat odbornou pomoc. Podle lékařů (zjednodušeně) může k depresi dojít z vnějších příčin (např. po rozvodu, finančních potížích, kvůli smrti blízké osoby) nebo výsledkem vnitřních biochemických pochodů.

Z pohledu alternativní medicíny nacházíme první vodítko již v samotném slovu ´deprese´, jež je odvozeno z latinského slovesa deprimo. To znamená stlačovat, potlačovat, tisknout, tudíž otázku čím se cítí být člověk utlačován nebo co sám potlačuje?

Profesor Kurt Tepperwein uvádí: Deprese jsou důkazem, že existuje něco, co na člověka tlačí (např. skryté agrese, těžké dětství, odmítnutí zodpovědnosti, rezignace) a vyzývá ho, aby tento tlak odstranil; nenechal na sebe tlačit, ani nic nepotlačoval, nechal vyniknout své osobnosti. Musí se umět vyjádřit, nechat ´vybuchnout explozi´,protože jinak dojde k ´implozi´ a nahromaděná negativní energie se vybije směrem do lidského nitra.

Podle Tepperweina cestou, která vede z depresí, je žít svým vlastním životem. Člověk musí poznat svou hodnotu a najít odvahu být tím, kým opravdu je.
 

Je nesmyslné:

 • Přesvědčovat nemocného, aby se šel pobavit do společnosti nebo odjel na dovolenou
 • Tvrdit mu, že všechno brzo přejde nebože člověk sám přežil stejné a horší situace
 • Požadovat po nemocném,aby sebral své síly a nepoddával se
 • Nebrat vážně možné sebevražedné úmysly

Vhodné je:

 • Pomoci druhému při hledání pravé příčiny jeho stavu
 • Být připraven na kolísavou náladu dotyčného,opatrně a trpělivě nemocnému pomáhat, aby si své vědomí mohl vyjasnit a opět našel cestu k sobě samému
 • Ukázat mu, že je milován, že si ho člověk váží a je tu pro něj


Každý, kdo v depresi uvažuje o sebevraždě by měl okamžitě vyhledat pomoc lékaře. U lehčích forem deprese můžete zkusit některou z alternativních metod. I zde je však konzultace s příslušným odborníkem na místě.


Homeopatie

Při krátkodobých záchvatech, kdy je pacient úzkostný, neklidný nebo vyčerpaný (zvláště první tři až čtyři hodiny po půlnoci) se doporučuje Arsenicum album. Pro překonání intenzivně prožívaného rozrušení či bolestné ztráty se může ihned po události zkusit Ignatia. Pokud úzkostný stav přetrvává, užívá se Natrum mur. Všechny tyto léky se užívají v šestinásobném ředění 3× denně po dva týdny.


Bachovy esence

Při depresi přicházející po nemoci či dlouhodobém vyčerpání může pomoci oliva. V případě náhlých depresí, které mohou být spojené i s potlačeným hněvem se doporučuje hořčice. Hlodaš pomáhá při pocitech beznaděje, zeměžluč zase těm, kdo kladou zájmy jiných lidí před své vlastní, neumějí říci ´ne´. Vlašský ořech pomáhá vyrovnat se s významnými životními změnami.


Aromaterapie

Aromaterapeutická tělesná masáž je prý proti depresi velmi účinná.

Mezi prospěšné oleje patří esence bazalky a šalvěje, nerolový olej z pomerančových květů, růžový olej,esence římského heřmánku, růže a tymiánu. Esence se buď v pravidelných intervalech inhalují např. z kapesníku nebo se 6–8 kapek kteréhokoli z nich nakape do lázně.


Fytoterapie

Z bylinek se doporučuje např. čaj z brutnáku lékařského nebo sporýše lékařského (1–2 šálky)nebo každý den šálek horkého čaje z rozmarýny lékařské se špetkou baldriánu. Jako nervové tonikum se také doporučuje nálev ze 4–5 kvetoucích vrcholků levandule, jehož chuť se vylepší medem (má také uvolňující účinky).


Některé z možností, napomáhajících překonat těžkomyslnost

 • Tělesným pohybem – zkuste si dodat energii nějakou aktivitou, např. jízdou na kole, joggingem, plaváním. Pohyb a to až do vyčerpání, je zvláště důležitý pro krevní skupinu 0, která kompenzuje stress fyzickým pohybem. Pokud jej nemá, bývá depresemi často postihována. Krevní skupina A by se naopak příliš vysilovat neměla, měla by volit úměrný pohyb.

 • Vyjádření vlastních pocitů – deprese může být způsobena potlačením hněvu nebo neschopností plakat. Je-li to váš případ,dejte svůj hněv najevo (resp. vyplačte se).S tím souvisí i mluvit o svých problémech. Deprese někdy zmizí, když si máte s kým promluvit.

 • Vizualizace klidných představ – představovat si sebe sama na klidném, příjemném místě může depresivní myšlenky rozptýlit.

 • Tvorba a umění – malování, tanec, zpěv,hra na hudební nástroje


Rozsah článku nemůže pokrýt danou problematiku ani potřebný individuální přístup k léčbě. Při vážnějších obtížích proto vždy konzultujte s příslušným odborníkem!

 

Livia Vážná Hoffmannová