3. Instruktáž fungování zastupitelského orgánu Provodín

22.11.2013 12:37

ČÁST 3 - FINANČNÍ VÝBOR

I když je zastupitelka Jindra Sujová v povědomí lidí spojována spíš se Štrapandou, výbor, kterému předsedá, nemá se sportem nic společného. Je totiž předsedkyní výboru finančního.
Ti z vás, co tuhle mou miniinstruktáž sledují, si jistě z úvodního článku pamatují, že se jedná o výbor, daný ze zákona. To znamená, že být musí, i kdyby do něj nikdo nechtěl. Netuším, zda by si zastupitelé v takovém případě házeli korunou nebo se tahala sirka, každopádně u nás výbor (doufám dobrovolně) vzala nejen paní Sujová, ale spolu s ní i Soňa Cardová a Josef Bečkovský.

A co dělají? Kontrolují, kontrolují a kontrolují, minimálně jednou za tři měsíce. Faktury, další finanční doklady, finanční smlouvy. Vše musí mít předepsané náležitosti, vše musí být zaúčtováno.
Komise také hlídá dodržování rozpočtu. Stejně jako si doma hlídáme, abychom nezůstali už 14 dní před výplatou na suchu, musí též obec držet finance v rámci roku na uzdě.

Dopad finanční komise mohou pocítit i občané, a to ti, kteří obci dluží nájemné nebo poplatky za popelnice. I to totiž členové komise sledují a spolunavrhují řešení. Pokud není reflektováno, nezbývá, než přitvrdit. Ne, výhrůžného dvoumetrového vymahače za dveřmi se dluhující bát nemusí! Toho, že jim kvůli nevydolovatelné pohledávce přistane ve schránce dopis z právní kanceláře, však ano.